Polski rynek pojazdów użytkowych wykazuje umiarkowany ogólny wzrost, przy jednoczesnych trudnościach sektora transportu ciężkiego, co kontrastuje z silniejszym wzrostem w sektorze furgonów i autobusów w Europie. Produkcja w Polsce przewyższa liczbę nowych rejestracji, co sugeruje znaczącą rolę eksportową. Elektromobilność napotyka wyzwania w sektorze furgonów i samochodów ciężarowych, ale wykazuje obiecujące perspektywy w sektorze autobusów. Pojazdy autonomiczne są na wczesnym etapie rozwoju, ale mają wysoki potencjał. Cyfryzacja poprzez e-CMR i eFTI postępuje w Europie, ale Polska opóźnia się we wdrożeniu. Zrównoważony rozwój jest główną siłą napędową w całej Europie.
Obiecujące możliwości istnieją w przypadku specjalistycznych pojazdów w rolnictwie, budownictwie i dostawach ostatniej mili, zwłaszcza z napędem elektrycznym. Niewykorzystane nisze obejmują chłodnicze furgony elektryczne i elektryczne śmieciarki. Innowacyjne modele biznesowe, takie jak długoterminowy wynajem ze zintegrowanymi usługami, specjalistyczne platformy wynajmu, usługi subskrypcji pojazdów użytkowych i MaaS dla logistyki, mają znaczący potencjał w Polsce.
Rekomendacje dla przedsiębiorstw chcących wejść lub rozwinąć działalność na polskim rynku pojazdów użytkowych
Przeprowadź dokładne i szczegółowe badania rynku, aby zweryfikować popyt w określonych niszach i zrozumieć unikalne potrzeby polskich branż.
Nawiąż strategiczne partnerstwa z lokalnymi firmami transportowymi i logistycznymi, a także z agencjami rządowymi, aby poruszać się w krajobrazie regulacyjnym i uzyskać dostęp do rynku.
Śledź uważnie i proaktywnie dostosowuj się do zmieniających się polskich i europejskich przepisów dotyczących emisji, bezpieczeństwa, cyfryzacji i opłat drogowych.
Aktywnie badaj i wykorzystuj rosnące zachęty rządowe i możliwości finansowania z UE dostępne na wdrażanie elektrycznych i innych zrównoważonych technologii pojazdów użytkowych w Polsce.
Rozważ wprowadzenie innowacyjnych modeli biznesowych, takich jak kompleksowe pakiety leasingowe, specjalistyczne usługi wynajmu i elastyczne opcje subskrypcji, aby zaspokoić ewoluujące preferencje polskich przedsiębiorstw.
Przedsiębiorstwa koncentrujące się na pojazdach elektrycznych powinny priorytetowo traktować budowanie partnerstw z dostawcami infrastruktury ładowania i potencjalnie inwestować w prywatne rozwiązania w zakresie ładowania dla flot komercyjnych.
Bądź na bieżąco z postępami w technologii pojazdów autonomicznych i potencjalnymi zmianami regulacyjnymi w Polsce, aby badać długoterminowe możliwości w zakresie zautomatyzowanej logistyki.
Opowiadaj się za szerszym wdrożeniem rozwiązań cyfrowych, takich jak e-CMR i eFTI, i przygotuj się na nie, aby zwiększyć wydajność i zmniejszyć obciążenia administracyjne w polskim sektorze transportowym.